Дирофіляріоз

Дирофіляріоз

Дирофіляріоз – паразитарне захворювання, що викликають круглі гельмінти роду Dirofilaria, яке в останній час все частіше зустрічається у домашніх тварин. Також до захворювання схильні й інші види тварин, а також людина. Інфекції можна легко запобігти, але, якщо стається зараження, можуть розвинутись ускладнення, потенційно небезпечні для життя.  Розуміння життєвого циклу паразитів, методів діагностики та лікування дуже важливі для своєчасної правильної профілактики зараження. У ветеринарному центрі +Гранд-Вет працюють фахівці, які можуть точно та грамотно діагностувати дирофіляріоз.

Дорослі особини нематод можуть досягати довжини до 40 см, діаметра до 1,3 мм і жити в тілі тварини до 5-10 років, а кількість гельмінтів, які вражають одну тварину може досягати 250 особин. Ці гельмінти паразитують в тканинах внутрішніх органів, кровоносних і лімфатичних судинах.

Як передається дирофіляріоз собаці

Зараження дирофіляріозом відбувається під час укусів комах (найчастіше комарі, а так само блохи, кліщі, гедзі), що передають інвазійні личинки дірофілярій. Самі комахи заражаються під час укусів хворих тварин.

Для розвитку дирофілярії потрібно двічі змінити господарів. Проміжний господар паразита – комар. Коли він кусає заражену тварину, то в його організм потрапляють мікрофілярії, личинки гельмінта першої стадії. Уже в тілі комара вони розвиваються до наступної стадії свого циклу. При укусі комар передає їх здоровій тварині, основному господареві. Тут личинка з потоком крові переміщається по організму і потрапляє в серце і судини легень. Розвивається далі, зростає, виділяє мікрофілярії.

Інфікування найчастіше відбувається в період активного розмноження комарів. Схильні до зараження паразитами не тільки представники сімейств котячих і собачих, а й люди. Правда, ці випадки рідкісні. В Україні фіксується підшкірна форма дирофіляріозу.

Невчасне лікування та виявлення зараження у собак і котів може призвести до летального результату.

У чому небезпека дирофіляріозу для кішок і собак:
• Дорослі особини паразитів, накопичуючись, можуть закупорити кровоносні судини, що призводить до смерті тварини.
• Локалізація паразитів (D. immitis) частіше відзначається в правій частині серця і призводить до пошкоджень клапанів серця, ендокардиту і застою крові.
• Переміщаючись в легеневих артеріях паразити порушують нормальний кровотік, що призводить до зниження насичення організму киснем.
• Поява паразитів в легенях завжди супроводжується їх запаленням.
• Постійно переміщаючись в організмі тварини, паразити викликають пошкодження всіх тканин і органів за рахунок виділення ферменту гіалуронізади, який сприяє збільшенню проникності тканин.
• Відбувається інтоксикація організму за рахунок скупчення в крові продуктів життєдіяльності паразитів і попадання в кров продуктів розпаду після загибелі паразитів.

Щоб своєчасно зреагувати на зараження і допомогти своєму вихованцеві, слід звертати увагу на ознаки, якими супроводжується протікання хвороби.

Основні симптоми дирофіляріозу:
• Різке і необґрунтоване зниження маси тіла.
• Підвищення температури тіла тварини кілька разів протягом доби.
• Швидка втомлюваність, поява задишки.
• Напади кашлю.
• Блювота.
• Серцеві аритмії.
• Блідість слизових та поява на шкірі різних висипань, папульозний дерматоз (поява на шкірі тварини відчутних гранул, що містять паразитів), абсцеси.
• Порушення центральної нервової системи (порушення координації, судоми кінцівок).

Хоч захворіти дирофіляріозом можуть як коти, так і собаки, однак у котів цю хворобу виявляють раз в 10 менше, ніж у собак.

При встановленні діагнозу «дирофіляріоз» його лікування має відбуватися строго під наглядом ветеринара. Лікування дирофіляріозу – важка задача для ветеринара, оскільки вимагає комплексного підходу до вирішення проблеми і часто займає тривалий час. Лікування власними силами «по Інтернету» або використовуючи «поради сусідок» може тільки погіршити ситуацію, оскільки у більшості випадків для видалення дорослих особин застосовують хірургічне втручання.

Профілактика дирофіляріозу

Питання «Як захистити тварину і захиститися самому від дирофіляріозу?» звучить все частіше. Перш за все, це дотримання заходів профілактики.
Вакцинації проти дирофіляріозу не існує, тому профілактика передбачає комплексний підхід:
• перш за все – це ретельне обстеження тварин на наявність паразитів і в разі виявлення, ізоляція і лікування тварини;
регулярна дегельмінтизація тварин;
• запобігання контакту комах з тваринами, використовуючи захисні нашийники або препарати – репеленти, здатні захистити вашого улюбленця не тільки від кліщів і бліх, а й від комариних укусів;
• захистіть себе під час прогулянки, використовуючи спреї, креми, емульсії – репеленти для відлякування комарів;

ПАМ’ЯТАЙТЕ:
ХТО ПРАВИЛЬНО ДІАГНОСТУЄ — ТОЙ ПРАВИЛЬНО ЛІКУЄ!